Ból w stawie i haluksy : wszystko, co musisz wiedzieć

Ból w stawieLudzie mogą doświadczać bólu w dużym stawie palca w wyniku wielu częstych problemów, w tym zapalenia stawów, urazów i haluksy. Ból może sprawić, że codzienne czynności, w tym chodzenie, stają się trudniejsze.

Staw metatarsophalangeal (MTP) mocuje duży palec do stopy. Ten staw jest niezbędny do podtrzymania ciała i umożliwienia zginania palców w górę i w dół. Pomaga napędzać człowieka do przodu, działając jako punkt odpychający, kiedy idzie lub ucieka.

Warunki wpływające na staw MTP mogą powodować ból i obrzęk wokół dużego palca. Ból w tym stawie może ograniczyć ruch w okolicy i wpłynąć na zdolność osoby do chodzenia. W tym artykule omawiamy niektóre przyczyny bólu w stawie palcowym i sposób ich leczenia.

Przyczyny

Przyczyny bólu na dużym stawie palca mogą obejmować:

  1. Choroba zwyrodnieniowa stawów
  2. Osoba trzymająca stopę w bólu z powodu bólu w stawie palcowym.
  3. Choroba zwyrodnieniowa stawów może powodować ból i sztywność stawów.
  4. Choroba zwyrodnieniowa stawów jest formą zapalenia stawów, które występuje, gdy chrząstka zużywa się na stawach.

Kiedy zapalenie kości i stawów występuje w stopie, najczęściej wpływa na staw MTP u podstawy dużego palca.

Z czasem zapalenie kości i stawów w dużym palcu spowoduje erozję chrząstki i ocieranie kości o siebie. Tarcie powoduje ból i stany zapalne (sprawdź maści niwelujące ból w stawach), które mogą sprawić, że chodzenie stanie się wyzwaniem.

Mogą również rozwijać się projekcje kostne zwane ostrogami kostnymi. Odgałęzienia kości i choroba zwyrodnieniowa stawów skokowych mogą powodować usztywnienia haluksowe w dużym palcu, czyli wtedy, gdy ruch dużego palca staje się ograniczony.

Dna moczanowa

Dna moczanowa to kolejny rodzaj zapalenia stawów. Występuje, gdy kwas moczowy krystalizuje się w stawach. Kwas moczowy jest produktem odpadowym, który przechodzi przez krwiobieg przed przejściem przez nerki i z organizmu jako mocz. Wysoki poziom kwasu moczowego może prowadzić do krystalizacji i tworzenia się małych złóż. Kiedy występuje to w stawach, może to być bardzo bolesne.

W wielu przypadkach pierwsze objawy dny moczanowej pojawiają się w dużym palcu, gdzie powoduje ona poważne epizody ostrego bólu i obrzęku. Dna moczanowa może również rozprzestrzeniać się na inne części ciała. Z czasem może powodować powstawanie grudek pod skórą w dotkniętych obszarach.

Urazy palców

Wiele urazów może mieć wpływ na duży staw palcowy. Nadużywanie może spowodować pęknięcie naprężeniowe, które jest małym pęknięciem w kości, które powstaje w wyniku działania powtarzających się sił.

Kolejną częstą przyczyną bólu palców są zwichnięcia. Zwichnięcie pojawia się, gdy więzadła w palcu są rozerwane lub rozciągnięte.

W niektórych przypadkach może to być wynikiem urazu boiska, powszechnego urazu sportowego, który powstaje w wyniku nadmiernego lub powtarzającego się nacisku na zgięty palec.

Urazy te powodują ból i obrzęk dużego palca.

Haluksy

Haluksy jest kostną bryłą, która rozwija się wzdłuż wewnętrznej strony złącza MTP. Może powodować ból i obrzęk wokół dużego palca. Może to również prowadzić do sztywności i ograniczonej elastyczności.

Jeśli haluksy to problem, który Ciebie również dotyczy to poznaj Hallu Forte – opaskę na haluksy, którą kupisz w obniżonej cenie za pośrednictwem naszej strony.

Czasami duży palec może zacząć obracać się w kierunku drugiego palca, co nazywa się deformacją koślawą. Ten stan może utrudniać noszenie niektórych rodzajów butów, a nawet chodzenie. Haluksy mogą występować u każdego, ale są bardziej powszechne u ludzi, którzy noszą buty, które są ciasne wokół palców.

haluksy

Zapalenie opon mózgowych

Zapalenie esamoidalne to zapalenie kości sesamoidalnych i otaczających je ścięgien, wynikające z nadużywania palców.

Kości sezamoidalne w stopie siedzą pod złączem MTP. Zęby przytwierdzają się do tych kości i wspomagają ruch w okolicy.

Zapalenie esamidu w stopie może powodować ból u podstawy dużego palca. Może to również prowadzić do obrzęku, zasinienia lub trudności w poruszaniu palcem.

Diagnoza

Lekarz może poprosić o zdjęcie rentgenowskie w celu zdiagnozowania przyczyny bólu na dużym stawie palca. Aby określić przyczynę bólu na dużym stawie palca, lekarz przeprowadzi badanie fizyczne i zapyta osobę o objawy, styl życia, leki i wszelkie niedawne urazy.

Mogą one badać elastyczność palców, delikatnie zginając je w górę i w dół. Będą również szukać śladów ostróg kostnych i opuchlizny w okolicy. Wreszcie, lekarz zbada stopę pod kątem obszarów czułości i sprawdzi, czy na skórze nie ma żadnych owrzodzeń.

W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Ten test obrazowania pomoże lekarzowi ocenić lokalizację i zakres wszelkich uszkodzeń lub deformacji. W zależności od podstawowej przyczyny bólu konieczne mogą być dalsze badania. Na przykład, badanie krwi może zmierzyć poziom kwasu moczowego w krwiobiegu, aby pomóc w diagnozowaniu dny moczanowej.

Zapobieganie

Noszenie odpowiedniego obuwia, które dobrze pasuje, może pomóc w zapobieganiu bólowi stóp.

Niektóre wskazówki dotyczące zapobiegania bólowi na dużym stawie palca obejmują:

  • utrzymanie zdrowej wagi ciała
  • regularne ćwiczenia, ale starające się nie obciążać nadmiernie stawu MTP
  • unikanie zbyt ciasnych butów, szczególnie w okolicach palców.
  • noszenie odpowiedniego obuwia, gdy istnieje ryzyko odniesienia obrażeń, tj. noszenie w magazynie butów z palcami stalowymi